YÜKSEK YOĞUNLUKLU LAZER TERAPİSİ

(High Intensity Laser Therapy - HILT)

Lazer, 1970’lerde sağlık alanında kullanıma giren görünebilir ve görünemeyen (kızıl ötesi) ışık frekanslarının oluşturduğu elektromanyetik enerjidir.
İnsan vücudu birçok elektromanyetik dalgayı algılayamamalarına karşın bu elektromanyetik dalgalar vücut dokularından iletildiğinde fizyolojik (fotobiyokimyasal ve fotobiyostimulasyon) etkiler meydana getirirler.

Galyum Aluminyum Arsenid (GaAlAs) diyotları ve son jenerasyon Class 4 lazer teknolojisiyle elektromanyetik enerji üreten cihazlarla yapılan fotobiyostimulasyon tedavisidir.

Hücre ve dokulara uygulanan ışığın (lazerin) non-termal etkileri ile bu biyolojik yapılarda meydana getirilen yapısal ve fonksiyonel değişiklikler.

Elektromanyetik dalgaların hücreler tarafından emilmesiyle meydana gelen fotobiyostimulasyon, hedef hücrelerde arzu edilen değişiklikleri meydana getirir. Bunlar enflamasyon (yangı) ve ağrının azalması ile cilt altı veya üstündeki yara ve hasarlı dokuların onarımı. Amaç hastanın hiç tedavi almama veya diğer tedavi seçeneklerine kıyasla daha hızlı iyileşme sağlamasıdır.

  • a- Enflamatuvar durumlar Bursitis, Karpal Tünel Sendromu, Tenisçi/Golfçü Dirseği, Kas Spazmları/Miyofasiit, Plantar Fasiit, Romatoid Artrit)
  • b- Ağrılı durumlar (Boyun ve Bel tutulmaları, Fibromiyalji, Yara Ağrısı, vb)
  • c- Bağ Dokusu Hasar ve Bozuklukları (Akut ve Kronik bağ (sprain) ve tendon (strain) yaralanmaları, Radiküler ağrı, Tendinit, Tenosinovit, vb)
  • d- Eklem Hasarı ve Bozuklukları (Eklemde sıvı birikmesi, Donuk eklem/hareket kısıtlılıkları, Çene eklemi (TMJ) ağrıları, Dejeneratif eklem hastalıkları (osteoartrit),
  • e- Nörolojik Bozukluklar ve Yaralanmalar (Nörinit, Miyofasiit, Radiküler Disk Ağrıları)
  • f- Cilt Hasarı ve Bozuklukları (Yanıklar, Greftler, Cilt Ülserleri, Cerrahi Yaralar, Diyabet ve diğer dolaşım yetersizliğine bağlı ciltte iyileşmesi geciken yaralar, vb)

Mutlak kontrendike olduğu durumlar arasında direkt göz (retina) uygulaması, tiroid (guatr) bezi üzerine, gebelikte direkt fetüs üzerine ve kanserli doku üzerine uygulama vardır.

Hasta rahatsız olduğu cilt bölgesi ve çevresi açık olacak şekilde kıyafetlerini çıkarılır. Cildin temiz herhangi bir makyaj veya kozmetik ürün sürülmemiş olması ve ziynet eşyaları vb metal takıların çıkarılmış olması gerekmektedir. Göz sağlığınız için cihazın dalga boylarına uygun koruma sağlayan koruyucu gözlükler takılır. Takiben uzman hekim tarafından lazer cihazının el probu ile hasarlı doku üzerinde ve çevresine sirküler hareketler cilde temas etmeksizin uygulama yapılır. Uygulama esnasında ciltte hafif ısınma hissi oluşabilir.

Rahatsızlığınızın ani ve kısa süreli (akut) ve uzun süredir devam eden ve iyileşmeyen (kronik) olması göre uzman hekimin önerisi doğrultusunda lazer uygulama süre ve doz kararı belirlenir. Genellikle bir seans 10 ile 30 dk arasında değişebilmektedir.

Rahatsızlığınızın ani ve kısa süreli (akut) ve uzun süredir devam eden ve iyileşmeyen (kronik) olması göre seans sıklığı ve tedavi süreci belirlenir. Akut durumlarda 1-5 seans yeterli olabilirken, kronik durumlarda 6-12 seansa kadar uzayabilmektedir.

Kontrendike olduğu şartlarda ve organlar üzerinde uygulanmadığı sürece kanıtlanmış bir zararı yoktur. Tüy dökülmesi, ciltte lekelenme ve cilt yanığına sebep olmamaktadır.

Diğer Hizmetler

NLS Sağlık diğer hizmetleri

Ozon sauna, sıcak kabin içinde deri yolu ile vücuda oksijen verilme yöntemidir.

Ozon üretim teknolojileri canlıların doku ve hücrelere ihtiyacı olan oksijeni en etkili şekilde sağlayan ve toksinleri yok eden bilinen en güçlü tedavilerden biridir.

Vücudumuzda oluşan bazı sinyaller kan akımı ile trombosit ve diğer bileşenlerin yaralanma yaralanma bölgesine ulaşmasını sağlarlar.

Akupunktur, vücudumuzdaki tanımlı noktalara iğneler batırılarak uygulanan geleneksel ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Bugüne kadar tespit edilmiş kayda değer hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin!