PRP (TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA)

Vücut kendini iyileştirmek için inanılmaz bir kapasiteye sahiptir. Meydana gelen bir yaralanmayı takiben vücutta hasarlı dokuyu onarmak için doğal iyileşme süreci başlar. Vücudumuzda oluşan bazı sinyaller kan akımı ile trombosit ve diğer bileşenlerin yaralanma yaralanma bölgesine ulaşmasını sağlarlar. Normal koşullar altında, trombositler iyileşmeyi başlatan ve sürdüren çeşitli faktörler salgılar.

PRP (Platelet Rich Plasma) trombositten zengin plazma anlamına gelir. Kanın içindeki 3 ana hücre serisinden biri ve kanama kontrolü sağlamaya yardımcı olan tromobositlerden (kan pulcukları) zengin plazmanın hasarlı dokulara uygun tekniklerle uygulanmasıdır.

Tıp meydana gelen yeni gelişmeler sayesinde trombositlerin bir takım işlemler sonrası konsantre edilerek etkin bir şekilde yaralanma alanına enjekte edilerek uygulanmasını olanaklı hale getirmiştir. Hastanın az miktarda kendi kanının alınması ve işlemden geçirilmesi sonrası ortaya çıkan küçük bir miktar (2-3 ml) “yoğun etkin sıvı” vücudun yaralı bölgesini inanılmaz şekilde hızla iyileştirme potansiyeline sahiptir. Bu iyileşme kan pulcuklarının içindeki büyüme faktörlerinin doku tamirinde rol oynamasına bağlıdır.

PRP hazırlamak için, hastadan özel tüplere (8-10 ml) kan alınır. Kanın hücre (alyuvar, akyuvar ve trombositten) ve sıvı (plazma) bileşenlerine ayırmak ve PRP üretmek için santrifüj adı verilen özel bir cihaz kullanılır. Ardından trombositten zengin olan kan katmanı özel tekniklerle toplanıp bir enjektöre çekilir. Tüm işlem yaklaşık 15-20 dakika sürer. PRP hasarlı bölgeye enjekte, tendon ve bağları uyarırken aynı zamanda iyileşme basamaklarını tetikleyecek hafif bir yangı (enflamasyon) ortaya çıkar. Bu amaçla hiçbir bir hayvansal veya yabancı katkı maddesi kullanılmaz.

Uygulama öncesi özellikle ağrılar için non-steroid antienflamatuvar ilaç ve aspirin türevi ilaç kullanılmaması gerekmektedir. İhtiyaç halinde parasetamol veya metamizol kullanılabilir.

Enjeksiyonu takip eden ilk 2-3 gün uygulama alanında şişlik, kızarıklık, morluk, ağrı olabilmekte ve genellikle çoğu hastada 1 hafta içinde bu belirtilerde gerileme görülüp kaybolmaktadır. Bu belirtiler PRP uygulamasının doğru noktaya uygun dozda yapıldığı ve iyileşme sürecine katkı sağlayacak enflamasyonun başlatıldığının işaretleridir. Bu 1 haftalık süre içinde non-steroid anti enflamatuvar ve aspirin türevi ağrı kesici ilaçlar alınması önerilmez. Ağrı kontrolü için ihtiyaç halinde parasetamol veya metamizol kullanılabilir. Ağrılı dönemlerde ağrı kesici almadan önce günde 3-4 kez 15-20 sürecek buz kompres uygulamaları fayda sağlamaktadır. İşlem yapılan bölgenin ilk 10 gün aşırı zorlanmaması önerilirken hastanın günlük hafif aktivitelere yapmasına izin verilir.

PRP iyileşme sürelerini hızlandırmaktadır. Bu hızlı iyileşme nedeniyle uzun süre ilaç kullanımı ve ameliyat gibi daha agresif tedavi tekniklerinden kaçınılabildiği gibi hasarlı bölgenin de fonksiyonlarının belirgin bir şekilde ger döndüğü görülmektedir.

PRP enjeksiyonları kas, tendon, bağ doku ile eklem boşlukları gibi vücudun tüm iskelet sistemine uygulanabilmektedir. İyileşmeyen dirençli kırıklar, kas zorlanmaları, bağ yaralanmaları, eklem içi kıkırdak yüzey hasarları, artrit (eklem iltihabı), akut tendon hasarı ve kronik tendinopati gibi yaralanmalara uygulanabilmektedir.

Tedaviye yanıtları farklı olsa da, 1 ila 3 seans enjeksiyona ihtiyaç duyabilmektedir. Bu enjeksiyonların aralıkları duruma göre 1 ile 4 hafta arası olabilmektedir.

Tendon veya ligament yaralanması olan hastalarda klasik tıbbi yöntemlerin cevap vermemesi ve rahatlama olmaması halinde PRP tedavisi bu hastalarda bir çözüm olabilmektedir. PRP uygulaması diğer yöntemlere kıyasla daha az agresif ve cerrahiye göre çok daha ucuzdur.

Diğer Hizmetler

NLS Sağlık'ta verilen diğer hizmetler

Ozon sauna, sıcak kabin içinde deri yolu ile vücuda oksijen verilme yöntemidir.

Ozon üretim teknolojileri canlıların doku ve hücrelere ihtiyacı olan oksijeni en etkili şekilde sağlayan ve toksinleri yok eden bilinen en güçlü tedavilerden biridir.

(HİGH INTENSİTY LASER THERAPY – HILT)

Akupunktur, vücudumuzdaki tanımlı noktalara iğneler batırılarak uygulanan geleneksel ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Bugüne kadar tespit edilmiş kayda değer hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin!