AKUPUNKTUR

Akupunktur, vücudumuzdaki  tanımlı noktalara iğneler batırılarak uygulanan geleneksel ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Bugüne kadar tespit edilmiş kayda değer hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Günümüz modern tıbbı ile güçlü bir uyum içinde çalışan tamamlayıcı bir tıp ilmidir. Normal şartlarda, bedenimiz kendisini onaracak hatta tedavi edecek bir sürü mekanizmaya sahiptir. Bunlar çoğu kez biz farkında olmadan işler ve bu sayede sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürebiliriz. Ancak bazen; bakteri, virüs, parazit ve ağır metal gibi hastalık yapıcı etkenler bu mekanizmaları devre dışı bırakır ve hastalanmamıza sebep olur. İşte akupunktur bu noktada devreye girer. Tek kullanımlık steril iğneler ile vücudumuza herhangi bir kimyasal madde vermeye gerek kalmaksızın hangi hastalığa yönelik çalışılıyorsa o hastalığın tedavisi için belirlenen akupunktur noktalarına uyarılar verilir  ve bu sayede vücudumuzun kendini tedavi etmesinin önü açılır. Bu tedavi iki yüzün üzerinde hastalıkta uygulanabilmektedir.

Her akupunktur noktasının belli bir organla bağlantısı bulunur. Vücudumuzdaki bu noktalar, iğneler yardımıyla uyarıldığında hücresel bazda bir uyarı meydana gelir. Bu uyarılar sinir sistemimiz yardımıyla önce beyine iletilir, ardından beyin tarafından ilgili organa yönlendirilir. Hastalık yapıcı bazı faktörler tarafından bloke edilmiş, işleyişi bozulmuş hedef organ bu uyarıları alır ve gerekli kimyasalları, hormon veya enzimleri tekrar salgılamaya başlar. Bu da bedenimize kendini yeniden onarabilmesi ve normal işleyişine yeniden dönebilmesi için fırsat verir. Akupunktur’un ağrı kesicilere oranla seksen kat fazla etkinliğe sahip olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Paslanmaz çelikten üretilmiş tek kullanımlık hijyenik iğneler yardımıyla yapılmaktadır. Uygulama, herhangi bir ağrı ya da acı hissi yaratmaz, çoğu hasta iğneyi hissetmez bile. Ayrıca herhangi bir kanama da meydana gelmez.  Uygulamadan uygulamaya değişmekle birlikte genel olarak iğneler deriden 2 ila 3 cm, bazı durumlarda 5 cm derine kadar uygulanabilir.
Başarılı bir tedavi birçok faktöre bağlıdır. Hekimin klinik tecrübesi, hastanın tedaviye uyumu, detaylı ve derinlemesine yapılan tetkikler, hasta-hekim diyalogu bunlardan sadece bir kaçıdır. Yetkin bir hekim, akupunktur tedavisinin tek başına yeterli gelmeyeceği durumlarda ozon terapi, biorezonans tedavisi, gibi diğer tamamlayıcı tedavi kombinasyonlarından da faydalanarak tedavide başarıyı şansa bırakmaz. Bu nedenle, bizler de kliniğimize gelen hastalarımızın memnuniyeti için her türlü tamamlayıcı tedaviyi uygulamaktayız.

Akupunktur tedavisinin günümüzde en başarılı olduğu alanlar diyabet,  migren, zayıflama, sigara ve alkol tedavileridir. Örneğin akupunktur ile zayıflama tedavisi, beyindeki iştah merkezini uyararak iştahı baskılar; diyet yaparken sıkça karşılaştığımız ve genellikle diyetten çabuk kopmamıza neden olan mide yanması, mide kazınması ve halsizlik gibi yan etkileri ciddi biçimde azaltır. Bu da hastaların diyete uyumunu arttırmaktadır. Verilen kilolar, hastanın direncini ve tedaviye olan inancını da sağlamlaştırınca tedavide başarı şansa bırakılmamış olur. Üç ila altı ay kadar süren ve kişiden kişiye değişen akupunktur tedavisi neticesinde hedef kilosuna ulaşan hasta, periyotlarla kliniğe davet edilir ve düzenli kontrollere tabi tutulur. Eğer mevcut kilo korunmuş, aktif bir hayat tarzı benimsenmiş ve eski beslenme alışkanlıklarından vazgeçilmiş ise kontroller üç ya da altı ayda bire düşürülür. Ancak unutulmamalıdır ki; eski beslenme alışkanlıklarından vazgeçilmez ise yeniden kilo alımı gerçekleşebilir. Bu nedenle tedavi sonrası kazanımların korunması için periyodik kontroller büyük önem taşır. Düzenli tartılma alışkanlığı edinmek çok önemlidir. Eğer kilo alımı varsa bu gerçekle yüzleşmek bizleri daha fazla kilo alımından koruyacaktır. Kliniğimizde bu konuya ayrıca önem vermekteyiz.

  • Sindirim sistemi hastalıkları (İshal, kronik kabızlık, gastrit, ülser ve kolit)
  • Solunum sistemi hastalıkları (Astım, bronşit, sinüzit, soğuk algınlığı, kronik öksürük)
  • Romatizmal hastalıklar (Kireçlenme, bel ve boyun fıtığı, eklem romatizması, kas romatizması kol ve boyun ağrıları)
  • Ruhsal hastalıklar (Depresyon, aşırı kaygı, stress ve endişe bozuklukları, sınav stresi, uyku bozuklukları, hiperaktivite, panik atak)
  • Sinir sistemi hastalıkları (Migren, MS, Sara, Parkinson, Alzheimer
  • Kalp ve Damar sistemi hastalıkları (Yüksek kolesterol, hipertansiyon, hipotansiyon, taşikardi ve ritim bozukluğu)
  • Cilt hastalıkları (Egzama, sedef, vitiligo)
  • Madde bağımlılıkları (sigara, alkol, şeker bağımlılığı vs.)
  • Tüp bebek tedavisine destek, adet düzensizliği, ağrılı adet, menopoz öncesi ve sonrası
  • Alerjik hastalıklar

Diğer Hizmetler

NLS Sağlık diğer hizmetleri

Ozon sauna, sıcak kabin içinde deri yolu ile vücuda oksijen verilme yöntemidir.

(HİGH INTENSİTY LASER THERAPY – HILT)

Vücudumuzda oluşan bazı sinyaller kan akımı ile trombosit ve diğer bileşenlerin yaralanma yaralanma bölgesine ulaşmasını sağlarlar.

Ozon üretim teknolojileri canlıların doku ve hücrelere ihtiyacı olan oksijeni en etkili şekilde sağlayan ve toksinleri yok eden bilinen en güçlü tedavilerden biridir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin!